GÜÇ KİMDE

ÖZEL ÇOCUKLARIN DÜNYASI ANAOKULU

Şubat Ayı Rehberlik

GÜÇ KİMDE

Çocuğumuzla güç savaşına girmek anlamsız hatta zararlı bir deneme olacaktır.İnatlaşma döneminde ona vereceğin en güzel karşılık sabrınız ve hoşgörünüzdür.Onun sadece bir çocuk olduğunuı ,öfkeli tavrınızın olumsuz bir çok şeye neden olacağını unutmayın.Sakin yaklaşıldığında hiçbir şeyin değişmeyeceği sabit fikrinden mutlaka kurtulmalısınız.Onun sizi anlayacağından emin olun.

Bu dönemlerin bir güç savaşı olmadığını mutlaka bir kazanan ve bir kaybedenin olması gerektiğini düşünmemelisiniz.Her iki tarafında kazanacağı hale getirmek sizlerin elinde.Aslında tek amacınız kimin güçlü kimin güçsüz olduğunu göstermek değil sadece o anda çocuğumuzun istediği şeyin neden olmadığını neden yapamadığını açık bir şekilde ifade etmelisiniz.Bu sırada üzgün olduğunuzu belirtmeyi unutmamalısınız .Duygularınızı paylaştığınızı bilmek onu rahatlatacaktır.Böylelikle onun önünde sürekli engel koyan kişi olmayacaksınız.

Kararlı olmanın çok önemli olduğu bu dönemde hayır dediğiniz bir şeye asla evet demeyin.Sınırları zorlayan çocuğunuz siz pes edene kadar inatlaşmaya devam edecektir. Kullandığınız bir seferlik evet kelimesi size karşı sürekli olarak kullanılmaya başlanacaktır. Aynı dili konuşan anne ve baba çocuğa ne kadar kararlı oldukları mesajını verecektir.Aksi bir durumda çocuk işine gelen tarafa yönelecek ve diğer tarafı suçlayacaktır.

Duygularınızı anlayacağı şekilde gerekli açıklamaları yapıp kararlı olduğunuzu hissettirdikten sonra ona zaman tanımalısınız.Çünkü tüm kararlığınıza karşın yine de birkaç karşı deneme yapmaya çalışacaktır. İnatlaşma sürecinde tepkisiz kalmanız onun bir süre sonra pes edip vazgeçmesini sağlayacaktır. Çocuğunuzun inatlaşmaları sürekli hale geldiyse dikkatini istediği şeylerdfen başka bir noktaya çekmeye çalışmalısınız.Çocuğunuz sakinleşene kadar denemeye devam etmelisiniz.Ona sunacağınız seçenekler de bu sürecin daha sakin geçmesini sağlayabilir.Seçenekler arasından yapacağı tercih ile kendisini bağımsız bir birey olarak hissedecek ve onun seçimine öncelik tanındığını düşünerek inatlaşmaktan vazgeçecektir. Aynı zamanda vermiş olduğunuz makul seçeneklerden birini tercih ettiği için siz de kendinizi rahat hissedeceksinizdir.

× Whatsapp Yardım Hattı